Steedvision IPC-9310 Plus 4K Security Camera Tester

In stock
- SKU
- IPC-9310-PLUS
Choose your location
Delivery options and delivery speeds may vary for different locations.
| Brand | Steedvision |
|---|---|
| Model | IPC-9310 Plus |
| Operating system | Android 7.0 |
| Display | 4 inch resolution 800x480 IPS HD full viewing angle/G+G structure capacitive screen |
| Network camera test | ◉Support H.265/H.264/MPEG4 network IP camera test, hardware decoding,support max 4K 12MP camera test. |
| CCTV camera test | ◉1 CVBS analog input, support PAL/NTSC standard self-adaptation. Analog CVBS video image display, PTZ control, image magnification, snapshot, video recording and playback functions; |
| Video output | 1 HDMI output, supporting up to 1920 x 1080 |
| Power output | ◉Max DC12V/3A power output, short circuit protection, overcurrent protection; |
| TDR cable test | network cable sequence on and off test, host intuitive display network cable sequence state |
| Network funtion | ◉Network interface: RJ45 Gigabit Ethernet ports, 10/100/1000Mbps adaptive |
| Other funtion | ◉Support for more than forty protocols such as Pelco-D/P, Samsung, Panasonic, etc. |
| Power supply | DC 12V/2A |
| Battery | Built-in 7.4V polymer potassium battery, capacity 3200mAh, can be used continuously for 8-10 hours |
| Language | English |
| Working environment | ◉Working Temperature: -10℃ to +50℃ (14℉ to 122℉) |
| Dimension/Weight | ◉Tester: 23 x 9.2 x 4.1 cm |
| Package included | 1 x Camera tester |
