IPC-9800MOVTADHS Pro+: Ultimate 8K Security Camera Tester with SFP and POE++ 90W, support Digital Multimeter, Optical Power Meter, Visual Fault Locator

In stock
- SKU
- IPC-9800MOVTADHS Pro+
Choose your location
Delivery options and delivery speeds may vary for different locations.
the IPC-9800MOVTADHS Pro is the flagship model of the Steedvision 9800 Pro series. It integrates all the iconic features of the 9800 series, supports up to 8K 32MP IP and 8MP coaxial camera testing, Hikvision and Dahua one-click testing, 4K HDMI input and output, POE power supply, digital multimeter, cable testing, fiber optic power meter, and many other practical functions, designed for professional security technicians.
Product Description
7 inches lPS Touchscreen
7 inches lPS Display, 1280*800 resolutions
CVBS & HD Camera
Using "AUTO HD" app can automaticallyrecognize AHD/TVI/CVI/CVBS camerasand display resolution and frame rate onthe screen, supports UTC control & callOSD menu, menu settings, screenshot,video recording, photo browsing, videoplayback, storage settings, etc.
HD Coaxial 4.0 Test
Support 8MP AHD/CVI/TVl/SDl camera test,
support coaxial PTZ & call OSD menu.
Resolution comparison table
| HD coaxial cameratype/ Resolution | 720P | 1080P | 3MP | 4MP | 5MP | 6MP | 4K(8MP) |
| CVI 4.0 | 1280x720P 25/30/50/60 FPS |
1920 x1080P 25/30 FPS |
\ | 2560x1440P 25/30 FPS | \ | 2880x1920 20FPS |
3840x2160P 12.5/15 FPS |
| TVI 5.0 | 1280x720P 25/30/50/60 FPS |
1920 x1080P 25/30 FPS |
2048 x1536P 18/25/30 FPS |
2688x1520P 15FPS 2560x1440P 15/25/30 FPS | 2592 x1944P 12.5120FPS 2960x1660/20FPS | \ | 3840x2160P 12.5/15 FPS |
| AHD 4.0 | 1280x720P 25/30 FPS |
1920 x1080P 25/30 FPS |
2048 x1536P 18/25/30 FPS |
2560x1440P 15/25/30 FPS | \ | \ | 3840x2160P 15 FPS |
NOTE:CVI5MP/6MP need to be viewed in "AUTO HD
| SDl type/Resolution | 720P | 1080P | 1080i | 4MP | 4K(8MP) |
| HD-SDI | 1280x720P 25/30/50/60 FPS | 1920 x1080P 25/30/50/60 FPS | 1920 x1080i 50/60 FPS | ||
| EX-SDI-V2.0 (support coaxial control) |
1280x720P 25/30/50/60 FPS | 1920 x1080P 25/30/50/60 FPS | 1920 x1080i 50/60 FPS | 4MP-2560x1440P 25/30 FPS |
8MP-3840x2160P 25/30 FPS |
| EX-SDI-V1.0 | 1280x720P 25/30/50/60 FPS | 1920 x1080P 25/30 FPS | 1920 x1080i 50/60 FPS | \ | \ |
| 3G-SDI | \ | 1920 x1080P 50/60 FPS | \ | \ | \ |
IP Camera test
Integrated lP camera test, PoE and camera test toolfunction in one app, can view the network informationthe power and voltage of PoE and DC 12V, also can go to ONVlF function and test tool functions


IPC Tester
It can display POE or DC12V Power supply voltage and power, IPaddress scanning, display camera image ; Network quality andreal-time upload/download speed testing, DHCP server


IP Discovery
Automatically search for all network segment lP addressesconnected to the tester and automatically modify the tester's localIP address to be in the same network segment as the camera.


Quick ONVIF
Automatically log in and display images, live video, create testreports, modify lP,modify channel name.


CVBS & HD Camera
Using "AUTO HD" app can automatically recognize AHD/TVI/CVl/CVBS cameras and display resolution and frame rate onthe screen, supports UTC control & call OSD menu, menusettings, screenshot, video recording, photo browsing, videoplayback, storage settings, etc.


Coaxial level test
Through hardware high-speed sampling and processing technology, accuratelymeasure video peak level, sync level and burst levelBy one key to create testing report, save level value, camera and meter infoCombined HD Coaxial and analog cameras test, can select correspondingcamera type and display image directly.



Digital Multimeter
DC and AC voltage measurement, DC and AC current measurement.Resistance measurement,
Continuity test, Diode measurements,Capacitance measurement


Visual Fault Locator
It is used to determine fibre continuity and fault location650nm wavelength, max test range 8KM
VFL (Do not look directly at the light)
●Light type: LD
●Calibration Wavelength:650nme
●Modulation mode: CW/1Hz/2Hze
●Measurement Range: 8KM


| Brand | Steedvision |
|---|---|
| Model | IPC-9800MOVTADHS Pro |
| CPU/RAM/ROM | 4-core 2.0GHz/1GB(DDR)/8GB(EMMC) |
| Operating system | Android 11.0 |
| Display | 7 inch IPS touch screen, 1920x1200 resolution |
| Network camera test | IP camera test Max 8K 32MP |
| CCTV camera test | CVBS |
| Video input | ◉VGA input: 1 channel VGA input, support 1920x1080P 60fps |
| Video output | ◉HDMI output: 1 channel HDMI output, support 4K 3840x2160P 60fps (NOTE: HDMI output havr 2 output modes, please view details) |
| Power output | ◉USB DC5V/2A power output, as a power bank |
| Cable test | ◉Cable tracer(Wire Finder):Contains a digital cable tracer. search BNC cable, network cable and telephone cable from the mess cables. |
| Digital Multimeter(DMM) | DC and AC voltage measurement, Resistance measurement, Continuity test, Diode measurements, Capacitance measurement |
| Optical power meter(OPM) | Wavelength: 1625,1550nm,1490nm,1310nm,1300nm,850nm, measurement range, -70 to +10 dBm, Measurement accuracy: <±3%dB (-10dBm, 22℃), <±5%dB (full scale, 22℃) |
| Visual fault locator(VFL) | 10mW visual fault locator with 650nm wavelength, can emit red laser sources to test multi-mode and single mode fiber’s bending and breakage, test range 10km(32,808 ft), Connector: Active FC/PC |
| Video level test | Analog video level meter, peak video signal level, SYNC signal level* |
| TDR cable test | Measurable cable type: metal cable, include BNC cable, network cable, telephone cable, RVV cable and elevator cable, cat 5/6 cable’s length and short circuit. measurement range 1,200m(3,937 ft) |
| Network funtion | Network interface: RJ45 Dual Gigabit Ethernet ports, 10/100/1000Mbps adaptive |
| Audio test | 1 channel audio signal input, test whether sound normal, 1 channel audio signal, to connect headphone |
| Other funtion | ◉Zoom Image: 4x zoom, to enlarge image, Screen snapshot, record ,save ,view and record and play back |
| Power supply | DC12V/2A |
| Battery | Built-in 7.6V Lithium polymer battery,7800mAh, 59.28Wh |
| Language | English, Polish, Italian, Korean, Russian, Spanish, Japanese, French, German, Turkish, Portuguese, Vietnamese, etc. |
| Working environment | ◉Working Temperature: -10℃ to +50℃ (14℉ to 122℉) |
| Dimension/Weight | ◉Tester: 240x135x35mm(9.4x5.3x1.4inch) / 1050g(2.31lbs) |
| Package included | 1 x Camera tester |
