Steedvision IPC-X9-MOVTADHS 8K Security Camera Tester

In stock
- SKU
- IPC- X9-MOVTADHS
Choose your location
Delivery options and delivery speeds may vary for different locations.
The Steedvision IPC-X9-MOVTADHS is an advanced all-in-one testing tool designed for professionals in the security, networking, and surveillance fields. Featuring a powerful 4-core CPU, 2GB RAM, and a responsive 8-inch IPS touchscreen with 2048x1536 resolution, it runs on Android 11.0, enabling seamless multitasking and comprehensive device management. With cutting-edge functionalities such as 8K IP camera testing, coaxial HD testing, HDMI input/output, multimeter capabilities, optical power measurement, and TDR cable diagnostics, this device is essential for efficient troubleshooting and setup of cameras, cables, and network systems. Enhanced by PoE support, multilingual interface, and a robust battery with 15 hours of working time, the IPC-X9-MOVTADHS ensures unparalleled efficiency and convenience for every professional.
X9 Series Feature Comparison
| IPC-X9-ADH | IPC-X9-ADHS | IPC-X9-MOVTADHS | |
|---|---|---|---|
| IP camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVBS camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| AHD camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVI camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| TVI camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| SDI camera test | ✗ | ✓ | ✓ |
| PTZ control | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI intput | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI output | ✓ | ✓ | ✓ |
| Digital Multi-meter | ✗ | ✗ | ✓ |
| Optical power meter | ✗ | ✗ | ✓ |
| Visual fault locator | ✗ | ✗ | ✓ |
| TDR Cable | ✗ | ✗ | ✓ |
| Buy Now | Buy Now | Buy Now |
| Brand | Steedvision |
|---|---|
| Model | X9-MOVTADHS |
| CPU/RAM/ROM | 4core, 2.0GHz / 2GB / 16GB |
| Operating system | Android 11.0 |
| Display | 8 inch IPS touch screen, 2048x1536 resolution |
| Network camera test | Max 8K 32MP IP camera test IP& CVBS test |
| CCTV camera test | CVBS Coaxial HD test
|
| Video input | HDMI input: 1 ch, support max 4K 3840x2160p/30fps
|
| Video output | HDMI output: 1 ch, support max 4K 3840x2160P/60fps |
| Power output | ◉DC5V/2A power output, supply some home camera, as a power bank for mobile phone |
| Cable test | ◉Cable tracer: |
| Digital Multimeter(DMM) | ◉DC and AC voltage measurement, Resistance measurement, Continuity test, Diode measurements, Capacitance measurement |
| Optical power meter(OPM) | ◉Wavelength: 1625,1550nm,1490nm,1310nm,1300nm,850nm, measurement range, -70 to +10 dBm, Measurement accuracy: <±3%dB (-10dBm, 22℃), <±5%dB (full scale, 22℃) |
| Visual fault locator(VFL) | ◉10mW visual fault locator with 650nm wavelength, can emit red laser sources to test multi-mode and single mode fiber’s bending and breakage, test range 10km(32,808 ft), Connector: Active FC/PC |
| Video level test | ◉N/A |
| TDR cable test | ◉Measurable cable type: metal cable, include BNC cable, network cable, telephone cable, RVV cable and elevator cable, cat 5/6 cable’s length and short circuit. measurement range 1,200m(3,937 ft) |
| Network funtion | ◉Network port: RJ45 Dual Gigabit Ethernet ports, 10/100/1000Mbps adaptive |
| Audio test | ◉1 channel audio signal input, test whether sound normal |
| Other funtion | ◉Zoom Image: 4x zoom, to enlarge image, Screen snapshot ,record, save, view and record and play back |
| Power supply | DC 12V/2A |
| Battery | Built-in 7.4V Lithium polymer battery,7000mAh, 51.8Wh. |
| Language | English, Polish, Italian, Korean, Russian, Spanish, Japanese, French, German, Turkish, Portuguese, Vietnamese, etc. |
| Working environment | ◉Working Temperature: -10℃ to +50℃ (14℉ to 122℉) |
| Dimension/Weight | ◉Tester: 260x183x43mm(10.24x6.5x1.77inch) / 1200g(2.65lbs) |
| Package included | 1 x Tester |
