Steedvision IPCXS-ACHIMNORTUV 4K Security Camera Tester

In stock
- SKU
- IPCXS-ACHIMNORTUV
Choose your location
Delivery options and delivery speeds may vary for different locations.
The IPCXS-ACHIMNORTUV is a powerful all-in-one CCTV and IP camera tester featuring a 7-inch IPS touch screen with 1920x1200 resolution. Built on Android 7.1, it supports 4K/H.265/H.264 camera testing, coaxial HD formats (TVI/CVI/AHD/SDI), and advanced network testing with dual Gigabit Ethernet ports and Wi-Fi capabilities. With integrated optical and cable testing tools, multimeter functions, and a robust battery for up to 10 hours of operation, this device is essential for professional security and network technicians. Compatible with brands like Hikvision, Dahua, AXIS, and more, it simplifies setup, testing, and troubleshooting with innovative tools such as one-click activation, cable length measurement, and POE testing.
IPCXS Series Feature Comparison
| IPCXS-U | IPCXS-ACHITU | IPCXS-ACHIMNORTUV | |
|---|---|---|---|
| IP camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVBS camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| AHD camera test | ✗ | ✓ | ✓ |
| CVI camera test | ✗ | ✓ | ✓ |
| TVI camera test | ✗ | ✓ | ✓ |
| SDI camera test | ✗ | ✓ | ✓ |
| PTZ control | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI intput | ✗ | ✓ | ✓ |
| HDMI output | ✓ | ✓ | ✓ |
| Digital Multi-meter | ✗ | ✗ | ✓ |
| Optical power meter | ✗ | ✗ | ✓ |
| Visual fault locator | ✗ | ✗ | ✓ |
| TDR Cable | ✗ | ✗ | ✓ |
| Buy Now | Buy Now | Buy Now |
| Brand | Steedvision |
|---|---|
| Model | IPCXS-ACHIMNORTUV |
| Operating system | Android 7.1 |
| Display | 7 inch IPS touch screen, 1920*1200 resolution |
| Network camera test | IP camera test, 4K/H.265/H.264 |
| CCTV camera test | Coaxial HD test |
| Video output | HDMI output: 1 channel HDMI output. Support 1920x1080P 60fps |
| Power output | ◉DC5V/2A: USB DC5V/2A power output, as a power bank |
| Cable test | Cable test |
| Digital Multimeter(DMM) | ◉DC and AC voltage measurement, Resistance measurement, Continuity test, Diode measurements, Capacitance measurement |
| Optical power meter(OPM) | ◉Optical power meter, wavelength: 1625, 1550, 1490, 1310, 1300, 850nm; Power measurement range (dBm): -70 to +10dBm,for Optical power testing and Fiber link loss relative measurement |
| Visual fault locator(VFL) | ◉10mW visual fault locator with 650nm wavelength, can emit red laser sources to test multi-mode and single mode fiber’s bending and breakage, test range 8km |
| Video level test | ◉BNC cable, network cable, telephone cable, RVV cable and elevator cable, cat 5/6 cable’s length and short circuit. measurement range 1.2KM |
| TDR cable test | ◉UTP cable test: |
| Network funtion | ◉Network interface: RJ45 Dual Gigabit Ethernet ports, 10/100/1000Mbps adaptive |
| Audio test | 1 channel audio signal input, test whether sound normal |
| Other funtion | ◉RS485 serial tool: Can accept, send and analyzes the RS485 command data from controlling device, also can send hexadecimal |
| Power supply | DC 12V/2A |
| Battery | Built-in 7.4V Lithium polymer battery,7800mAh, 57.72Wh. After charging 4 to 6 hours, normal working time 6 to 10 hours |
| Language | Chinese(simplified), Chinese(traditional), English, Polish, Italian, Korean, Russian, Spanish, Japanese, French, German, Turkish, Portuguese etc. |
| Working environment | ◉Working Temperature: -10℃ to +50℃ (14℉ to 122℉) |
| Dimension/Weight | 250x160x50mm / 950g (9.84x6.3x1.97inch / 2.09lbs) |
| Package included | 1 x Camera tester |
