Steedvision IPC-X7-ADHS 8K Security Camera Tester

In stock
- SKU
- IPC-X7-ADHS
Choose your location
Delivery options and delivery speeds may vary for different locations.
The Steedvision IPC-X7-ADHS is a cutting-edge 7-inch IPS touchscreen IP camera tester with 1920x1200 resolution, designed for professional surveillance and network technicians. Equipped with Android OS and a powerful quad-core CPU, it supports testing up to 32MP 8K IP cameras, 8MP coaxial HD cameras (TVI, CVI, AHD, SDI), and CVBS cameras. It features advanced functions such as auto IP discovery, PoE output (up to 25.5W), UTP cable testing, dual-band Wi-Fi, HDMI input/output (4K), and dual test windows for simultaneous IP and CVBS testing. The 7800mAh battery ensures up to 16 hours of usage, making it a reliable tool for field operations.
X7 Series Feature Comparison
| IPC-X7-ADH | IPC-X7-ADHS | IPC-X7-MOVTADHS | |
|---|---|---|---|
| IP camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVBS camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| AHD camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVI camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| TVI camera test | ✓ | ✓ | ✓ |
| SDI camera test | ✗ | ✓ | ✓ |
| PTZ control/ RS485 | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI intput | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI output | ✓ | ✓ | ✓ |
| Digital Multi-meter | ✗ | ✗ | ✓ |
| Optical power meter | ✗ | ✗ | ✓ |
| Visual fault locator | ✗ | ✗ | ✓ |
| TDR Cable | ✗ | ✗ | ✓ |
| Buy Now | Buy Now | Buy Now |
| Brand | Steedvision |
|---|---|
| Model | IPC-X7-ADHS |
| CPU/RAM/ROM | 4core, 1.8GHz / 2GB / 16GB |
| Operating system | Android |
| Display | 7 inch IPS touch screen, 1920x1200 resolution |
| Network camera test | 32MP 8K IP camera test IP& CVBS test |
| CCTV camera test | Coaxial HD test |
| Video input | HDMI input: 1 ch, support max 4K 3840x2160p/30fps |
| Video output | HDMI output: 1 ch, support max 4K 3840x2160p/30fps |
| Power output | ◉DC5V/2A power output, supply some home camera, as a power bank for mobile phone |
| Cable test | ◉Cable tracer: |
| Digital Multimeter(DMM) | ◉N/A |
| Optical power meter(OPM) | ◉N/A |
| Visual fault locator(VFL) | ◉N/A |
| Video level test | ◉N/A |
| TDR cable test | ◉N/A |
| Network funtion | ◉Network port: Dual Gigabit Ethernet Ports, 10/100/1000Mbps adaptive |
| Audio test | ◉1 ch audio signal input, test whether sound normal |
| Other funtion | ◉Zoom Image: 4x zoom, to enlarge image, Screen snapshot ,record, save, view and record and play back |
| Power supply | DC 12V/2A |
| Battery | Built-in 7.6V Lithium polymer battery,7800mAh, 59.28Wh. |
| Language | English, Chinese, Polish, Korean, Russian, Italian, French, Polish, Spanish, Japanese, German, Portuguese, Serbian, Vietnamese, Czech. etc |
| Working environment | ◉Working Temperature: -10℃ to +50℃ (14℉ to 122℉) |
| Dimension/Weight | ◉Tester: 260x165x45mm(10.24x6.5x1.77inch) / 1000g(2.2lbs) |
| Package included | 1 x Tester |
