IPC-9800 Pro+ 8K Security Camera Tester with SFP and POE++ 90W

In stock
- SKU
- IPC-9800-PRO+
Choose your location
Delivery options and delivery speeds may vary for different locations.
The Steedvision IPC-9800 Pro is the foundational model in the 9800 Pro series, designed for professional-grade performance. It runs on Android 11.0 and features a 7-inch IPS touchscreen, an 8K 32MP IP camera testing function, and CVBS camera testing capabilities. With support for 4K HDMI output, PoE power supply, network diagnostics, and advanced tools like Hikvision and Dahua one-click testing, this device is an excellent choice for efficient camera setup and network troubleshooting. Cable tracter is optional.
9800 Pro Series Feature Comparison
| IPC-9800 Pro | IPC-9800ADH Pro | IPC-9800ADHS Pro | IPC-9800CMADHS Pro | IPC-9800MOVTADHS Pro | |
|---|---|---|---|---|---|
| IP Camera | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVBS Camera | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| AHD Camera | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| CVI Camera | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| TVI Camera | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| SDI Camera | ✗ | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ |
| RS485 | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI input | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| HDMI output | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| Cable tracter | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | ✓ |
| TDR cable test | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ |
| Digtal multi-meter | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ | ✓ |
| Optical power meter | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ |
| Visual fault locator | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ |
| Analog level test | ✗ | ✗ | ✗ | ✗ | ✓ |
| Buy Now | Buy Now | Buy Now | Buy Now | Buy Now |
| Brand | Steedvision |
|---|---|
| Model | IPC-9800 Pro+ |
| CPU/RAM/ROM | 4-core 2.0GHz/1GB(DDR)/8GB(EMMC) |
| Operating system | Android 11.0 |
| Display | 7 inch IPS touch screen, 1280*800 resolution |
| Network camera test | IP camera test Max 8K 32MP |
| CCTV camera test | CVBS |
| Video input | N/A |
| Video output | ◉HDMI output: 1 channel HDMI output, support 4K 3840x2160P 60fps (NOTE: HDMI output havr 2 output modes, please view details) |
| Power output | ◉USB DC5V/2A power output, as a power bank
◉DC12V/3A power output ,supply temporarily power for the camera
◉DC24V/2A power output ,supply temporarily power for the speed dome camera
◉Standard PoE power output, DC48V, max power 25.5W |
| Cable test | ◉Cable tracer*(Optional function):N/A |
| Digital Multimeter(DMM) | N/A |
| Optical power meter(OPM) | N/A |
| Visual fault locator(VFL) | N/A |
| Video level test | N/A |
| TDR cable test | N/A |
| Network funtion | ◉Network interface: RJ45 Dual Gigabit Ethernet ports, 10/100/1000Mbps adaptive |
| Audio test | 1 channel audio signal input, test whether sound normal, 1 channel audio signal, to connect headphone |
| Other funtion | ◉Zoom Image: 4x zoom, to enlarge image, Screen snapshot, record ,save ,view and record and play back |
| Power supply | DC12V/2A |
| Battery | Built-in 7.6V Lithium polymer battery,7800mAh, 59.28Wh |
| Language | English, Polish, Italian, Korean, Russian, Spanish, Japanese, French, German, Turkish, Portuguese, Vietnamese, etc. |
| Working environment | ◉Working Temperature: -10℃ to +50℃ (14℉ to 122℉) |
| Dimension/Weight | ◉Tester: 240x135x35mm(9.4x5.3x1.4inch) / 920g(2.03lbs) |
| Package included | 1 Camera tester |
